Невероятна футболна драма: „Левски“ на полуфинал за Купата на България

Невероятна драма на стадион „Георги Аспарухов“ изпрати Левски на полуфинал за Купата на България!

„Сините“ изхвърлиха Лудогорец в последния четвъртфинал от турнира след 120-минутна битка, в която нямаше попадение. Срещата се реши с изпълнение на дузпи. Столичани бяха безгрешни при 11-метровите наказателни удари и надвиха шампионите с 6:5. Фаталната дузпа за „орлите“ пропусна Мавис Чибота, но тя не бе единствената пропиляна от играчите на Павел Върба. Милан Миятович парира удар от бялата точка на Драгош Григоре, който изпусна златен шанс да донесе победата в последната минута на даденото продължение на редовното време. Румънецът сбърка в 93-ата минута, а в 117-ата минута домакините основателно претендираха за дузпа срещу Стайн Спиерингс.

Около 8000 фенове на „сините“ изпаднаха в екстаз, след като направиха страхотна атмосфера и не спряха да подкрепят тима на Петър Хубчев. Синя България пък продължава да мечтае за трофей, след като се присъедини към Локомотив (Пловдив), ЦСКА-София и Ботев (Пловдив) на полуфиналите, които ще се играят в два мача. Жребият ще бъде във вторник на базата в Бояна, от 11:00 часа.

Левски остана без успех в 13-и пореден мач срещу Лудогорец в редовното време, като няма гол на своя стадион срешу шампионите от 539 минути (б.а Давид Яблонски вкарва последен при загубата 1:3 през 2017 година), но за втори път изхвърля хегемона в България от турнира след 2015 година (1:0), когато се класира на финал с гол 90-ата минута, отново на „Герена“. Интересното е, че столичани останаха без допуснат гол в трите си мача от Купата на България срещу „орлите“.

Сблъсъкът тази вечер се оказва мачът на сезона за „сините“, които все още нямат победа тази пролет, записвайки две равенства – ЦСКА-София (0:0) и Черно море (2:2), както и загуба от Славия (1:2). Именно поражението от „белите“ разклати чувствително столичани, тъй като бяха категорично надиграни. Освен това проблемите с контузени и наказани играчи не помагаха на Петър Хубчев. Специалистът не можеше да разчита на Паулиньо, Симеон Славчев, Мартин Райнов, Филипе Нашименто, Деян Лозев и Дени Алар.

Първата опасност беше пред „синята“ врата, но Марселиньо пропусна да се разпише с глава в петата минута. В 7-ата минута Кешерю не успя да нанесе добър удар след центриране на Недялков. Първият удар за домакините дойде в 8-ата минута, когато Рейш стреля от 17 метра, но право в ръцете на Стоянов.

Нидерландецът Спиерингс, който дебютира в турнира, отправи хубав удар отдалеч в 55-ата минута, но той мина покрай гредата. Минута след това Владо Стоянов не се намеси добре при излизането си, но ударът на Ейолфсон бе избит през голлинията.
Гостите отвърнаха с удар на Вандерсон, който Миятович спаси. Тези минути публиката подкрепяше силно домакините, които играеха по-добре и се бяха пренесли в половината на „зелените“.

В 66-ата минута бърза контраатака на гостите беше пропиляна от Вандерсон.  Бразилецът стреля над гредата, а Върба побесня, тъй като играчите му бяха четирима срещу едва двама в синьо. Постепенно домакините видимо се измориха и инициативата остана за Лудогорец.

В последната секунда на даденото триминутно продължение гостите получиха правото да изпълнят дузпа. Каули майсторски намери Марселиньо зад отбраната, който бе фаулиран от Ейолфсон. Реферът Драгомир Драганов посочи на мига бялата точка, въпреки протестите на Живко Миланов.

Зад топката застана Григоре. Румънецът стреля в долния ляв ъгъл на Миятович, който плонжира и изби за радост на феновете по трибуните. Така мачът отиде в продължение. Никой от двата тима не успя да реализира попадение в рамките на дадените продължения. Изходът на двубоя ще се реши с изпълнение на наказателни удари.

Капитанът Живко Миланов даде аванс на столичани със страхотно изпълнение, като последваха 11 точно изпълнени дузпи. Горанов, Робърта, Спиерингс, Тиам и Ейолфсон бяха безгрешни за „сините“, докато Моци, Шверчок, Григоре, Каули и Марселиньо не оставиха Левски да вземе аванс, но шестата дузпа на Чибота беше пратена над вратата, а с това дойде и голямата еуфория в публиката на 26-кратните шампиони.

В този тежък за клуба момент, Левски може да продължи да мечтае и е съвсем възможно сините най-накрая да прекъснат кошмарната серия от десет години без трофей.

Източник: Sportal.bg