Истината е, че в първите дни от стъпването на нашия кабинет пред очите ни изгря може би най-голямото нарушение в Закона за устройство на територията, само че и с всички дотук изказвания е ясно, че това просто не е само едно нарушение в Закона за устройство на територията. Това е един начин на управление, който докара до там, че в морската столица на България – Варна, вместо да се развива туризъм, се вихри беззаконие в особено големи размери.
Това заяви от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, който е на изслушване в Народното събрание относно незаконното строителство в местността „Баба Алино“.
Искането за изслушване на регионалния министър е по искане на Петър Витанов и група народни представители от ПГ на „Прогресивна България“.
Министър Шишков посочи, че да построиш едно малко градче в продължение на 3 години без документи или с документи, които са с абсолютно невярна фактология в тях, е емблема, която е логично да намери своето отражение в НС, защото тя наистина излиза извън рамките на Закона за устройство на територията и някой е допуснал да се направи това, но този някой не е един човек.
„Това е организирана група, най-вероятно ръководена от някой, която, обаче, е организирал всички ведомства, за да се случи това и ведомствата назад във времето са от 2023 г. и продължаващото управление на община Варна след това“, каза той и изтъкна услужливите действия на кадастъра и на всички институции включително.
По думите му са извадени всички факти по случая. „Това означава само едно – не става въпрос само за това, че някой е нарушил ЗУТ, означава, че някой си е поставил за цел да го направи по този безпардонен начин. Много по-страшно е, когато си поставяш за цел, че може да го свършиш, защото означава, че ти считаш, че законът няма никакво значение за определена група хора“, добави регионалният министър.
С разкритията това един път и завинаги ще приключи, защото за всяко нещо, когато се прекали, обикновено му идва краят, подчерта Шишков и посочи, че „когато се прекали с политическото безпардонно отношение към закона, дойде краят и сега, наистина, след този край на този начин на управление трябва на всички да е ясно – държавата се връща“. „Казал съм го вече няколко пъти. Не е само за случая с Варна. Държавата се връща – може би е най-добре да го чуят от трибуната на НС, и ние знаем, че заедно ще направим така, че повече това да не се случва“, увери той, като отбеляза, че неслучайно се ангажират изключително много с този случай, който олицетворява един начин, по който се е управлявала държавата в последните години.
И продължи: „Нека да я разкрием, нека да не прикрием нищо, нека да извадим всичко на показ“.
Шишков обясни, че последствията ще бъдат големи, защото се нанасят щети и на хора, които са си купили имоти в незаконния град, които се превръщат в жертва.
Регионалният министър даде пример с разкритията през 2021 г., свързани с 4 лот на АМ „Хемус“. Според него „този пример на държавата се оказа, че стана една голяма зараза“. „И преди да е станало епидемия, ние ще излекуваме заразата и ще върнем държавата там, където трябва да бъде“, каза още Шишков.

