Site icon Novapress – Директните новини Днес

Европейският шампион Италия обърна и приземи Албания

Италия стартира с победа защитата на европейската си титла. Във втория сблъсък от група „B“ селекцията на Лучано Спалети обърна и победи Албания с 2:1 на „Сигнал Идуна Парк“.

Изключително динамични бяха началните 16 минути, в които паднаха и трите гола. До края „адзурите“ показаха типичното си лице, задушиха противника и завоюваха трите точки с минимална победа. Така италианците са втори във временното класиране с 3 точки, колкото има и лидера Испания, но „Ла Фурия Роха“ са с по-добра голова разлика след 3:0 срещу Хърватия.

Шокиращо за Италия стартира мачът в Дортмунд. Шампионите от Евро 2020 допуснаха гол още в 23-тата секунда, но попадения на Алесандро Бастони в 11-ата и Николо Барела в 16-ата им донесоха победата.

В 1-вата минута албанците излязоха напред в резултата. Към 30-ата Федерико Димарко изпълни лошо странично хвърляне. Недим Байрами бе изпуснат в наказателното поле и с удар в близкия ъгъл матира Джанлуиджи Донарума. Този гол влезе в историята като най-бързия гол в историята на европейските първенства.

„Скуадра Адзура“ моментално се пробва да върне попадението. Във 2-рата минута Федерико Киеза центрира към Лоренцо Пелегрини. Последвалият удар обаче беше крайно неточен – покрай целта.

В 11-ата минута Италия все пак изравни. Лоренцо Пелегрини центрира отляво. Алесандро Бастони беше оставен непокрит на далечната греда и с удар с глава матира Томас Стракоша.

В 16-ата минута нормалността се възстанови и действащият еврошампион стигна до пълния обрат в резултата. Джанлука Скамака стреля, но защитник на албанците застана на пътя на топката. Марио Митай не действа концентрирано и изчисти лошо на крака на Николо Барела, който преодоля Стракоша с хубав удар от дъгата на наказателното поле.

Около половин час след началото албанците извадиха късмет, че не получиха трети гол. Те сбъркаха при изнасянето на топката. Скамака получи с гръб към вратата, успя да се обърне и изведе Давиде Фратези на чиста позиция. Футболистът с №8 се пробва да прехвърли Стракоша. Вратарят обаче успя да отклони топката, така че да се отбие от гредата и да напусне терена.

Пет минути преди края на първата част Скамака отново се измъкна от защитата на Албания. Нападателят се озова на чиста стрелкова позиция, но Стракоша скъси ъгъла и успя да спаси своята родина от трети гол.

Малко по-късно Армандо Броя проби отдясно, навлезе към центъра на терена и пробва мощен шут от средна дистанция, но високо над напречната греда.

В добавеното време на срещата Фратези пусна към Федерико Киеза на десния фланг. Той центрира към Пелегрини, който се включи от задна позиция и стреля с глава, но покрай вратата на Стракоша.

Второто полувреме стартира много по-спокойно, в сравнение с първото. Час игра след началото Киеза открадна топката пред наказателното поле на Албания и стреля с мощ. За негово нещастие – мерникът му изневери.

В 80-ата минута Федерико Димарко направи индивидуален рейд по левия фланг и пробва мощен удар, който не затрудни Стракоша.

Албания беше много близо до възстановяването на равенството в последната 90-а минута от редовното време. Появилият се в игра от резервната скамейка Рей Манай беше изведен с балонно подаване зад защитата на Италия. Рикардо Калафиори не успя да му противодейства. Манай пусна топката покрай Донарума, но за късмет на „адзурите“ на сантиметри покрай целта.